Метро в Києві – це один із найпопулярніших видів транспорту. Щодень ним користуються сотні тисяч людей. А між тим, Київське метро незвичайне. Воно не лише має станції, що схожі на музей, але й найглибшу у світі станцію. Мова йде про «Арсенальну», що на червоній гілці.
Станція «Арсенальна» була відкрита 6 листопада 1960 року. Її глибина сягає 105.5 метрів. Довжина платформ складає 100 метрів, а ширина – 19.7 метрів. Щодень станцією користується в середньому 26 тисяч людей.
А тепер розкажемо історію створення станції-рекордсмена. Ідея відкрити метро біля заводу «Арсенал» виникла у 1950-х роках. Тоді ж почали створювати тунелі для потягів між «Дніпром» та «Арсенальною». А у 1952 році з’явились перші ескізи внутрішнього оздоблення. Але у цьому місці береги Дніпра настільки високі, що довелось опустити вестибюль на рекордну глибину 105 метрів.
На той час не існувало настільки великих ескалаторів. Тому було прийнято рішення зробити два перегони з вестибюлем посередині. Проте виникла проблема. Як між двома котлованами розмістити будівельників, щоб би мали створювати проміжний майданчик? Рішення була справді революційним.
Вперше у світі, вестибюль побудували на поверхні, щоб потім опустити його під землю. Був побудована своєрідна велика склянка. Зверху був бетонний купол, а гострі краї самостійно врізались в землю. Поступово з-під конструкції забирали ґрунт і вона самостійно опускалась донизу. А землю довкола заморожували хлоридом кальцію. Весь цей процес зайняв чотири місяці.
Станція «Арсенальна» унікальна ще й тим, що вона єдина в Україні спроектована за «англійським типом». Тобто короткий середній зал з’єднаний з кожною платформою за допомогою невеликих проходів-порталів.
Облицювання пілонів і стін виконане за допомогою білого та рожевого мармуру. Використовується алюмінієве лиття, анодоване під бронзу. Є характерні для підземних станцій першої черги мармурові лавки й решітки колійних стін.
Торець середнього залу було прикрашено барельєфом, на якому зображене січневе повстання робітників заводу «Арсенал» у 1918 році. У кінці 1990-х років барельєф було демонтовано, його подальша доля невідома.
Ходять чутки, що у тунелях поблизу станції є сховані таємні приміщення для політичної еліти України.
Автор: Марина Пєтушкова
Для ІНФОЛАЙФ