За адресою вул. Дегтярівська, 5 знаходиться рожева 2-х поверхова будівля. Серед трамвайних рельсів, старого депо, ТЦ Квадрат та Лук`янівського ринку вона виглядає як вишукана пані, що випадково загубилась у переплетінні міських вулиць. Це “Київська мала опера”, і вона дійсно варта уваги.
Будинок був побудований у 1902 році в стилі псевдоросійської архітектури М.Г. Артиновим. Він зведений над струмком “Скоморох”, течія води укладена в труби. Будівля має 4 поверхи: 2 над землею, і два підвальних. На другому поверсі є глядацька зала на 700 місць.
![](https://image.ibb.co/h9jXpy/762_1902.jpg)
На початку ХХ століття там розмістився Лук`янівський народний дім піклування про народну тверезість. Для містян проходили вистави, концерти. Була безкоштовна бібліотека, їдальня, книжковий склад, вечірня школа для дорослих, агенство для надання юридичної допомоги, своєрідний хостел.
![Мала Київська Опера](http://kievinform.com/wp-content/uploads/2018/06/LRM_EXPORT_20180629_095934.jpg)
В 1910 році саме в цьому будинку розмістився перший в Києві Кінематограф. На сцені народного дому виступали Саксаганський, Садовський, Вертинський та багато інших визначних діячів культури.
У радянські часи народний дім припинив своє існування. Там розмістили клуб, де проходили мітінги та збори пролетаріату. А пізніше – будинок культури Лук`янівського трамвайного депо. Знову запрацювали драматичний театр, ансамбль пісні і танцю, клуб по інтересам, велика бібліотека.
![](https://pastvu.com/_p/d/b/l/v/blvddtv3n2xois8d7g.jpg)
![Мала Київська Опера](http://kievinform.com/wp-content/uploads/2018/06/LRM_EXPORT_20180629_100049.jpg)
В часи незалежності в будинку були офіси, секонд-хенд, кав`ярні.
Але з 2006 року по ініціативі українскької оперної співачки Євгенії Мірошниченко, була заснована Київська мала опера.
![Мала Київська Опера](http://kievinform.com/wp-content/uploads/2018/06/LRM_EXPORT_20180629_100012.jpg)
![Мала Київська Опера](http://kievinform.com/wp-content/uploads/2018/06/LRM_EXPORT_20180629_100205.jpg)
А з 2012 року це місце стало культовим арт-майданчиком. Там виступали Dakh Daughters, Jay-Jay Johanson, Motorama, Mujuice, Trust, Tesla Boy, “ДахаБраха”, The Retuses, SunSay, “Серебрянная свадьба”, Telepopmusik.
Зараз там відремонтовані хол і фойє, гардероб, у всіх залах є опалення. Київська мала опера має великий потенціал, і може знов стати культурним центром не лише Лук`янівського району, але й всього міста.
![](https://image.ibb.co/eHqiwd/LRM_EXPORT_20180629_100500.jpg)
Автор: Марина Пєтушкова
для Київ Інформ