У 1811 році в Києві сталася одна з найбільших пожеж в історії

Столичний Поділ має тривалу та різноманітну історію, насичену як цікавими, так і трагічними подіями. Однією з таких історичних подій є велика Київська пожежа на Подолі 1811 року. Вона стала однією з найбільших трагедій в історії міста, яка залишила глибокий слід в його розвитку та історичній пам’яті.

Апостроф, посилаючись на матеріали з Telegram-каналу Stepanets, розкаже детальніше про ту історію.

Київська або ще Подільська) пожежа спалахнула в липні 1811 року та тривала кілька днів, знищивши значну частину міста, включаючи житлові будинки, церкви та інші громадські будівлі. Вогонь охопив великі площі Києва, залишивши після себе руїни та змусивши багатьох мешканців залишитись без домівки.

Головний на той час район міста — Поділ – став жертвою несприятливих обставин. Хоча деякі історики вважають, що це був підпал. Зокрема, містянам намагались насадити думку, що це організували французькі шпигуни напередодні Французько-російської війни 1812 року. Тим часом французькі дипломати й шпигуни намагалися використати Польщу й Україну у боротьбі проти Російської імперії.

Київська пожежа на Подолі 1811

Рух вогню вулицями

Осередок пожежі був у тупику вузької вулиці поблизу Житнього ринку і церкви Миколи Притиска. З огляду на вузьку конструкцію столичних вуличок та їх щільність, пожежники не змогли вчасно локалізувати вогонь. Тому він швидко охопив весь район

Цікаво, що погода в той день була досить суха та спекотна, що лише сприяло горінню дерев’яних будівель. Нагадаємо, що в ті часи навіть вуличне покриття було з дерева. Проте кам’яні будівлі також не уникнули руйнувань. Дахи, двері, вікна, підлоги, інтер’єр – все було спалено.

Київська пожежа на Подолі 1811

Наслідки Подільської пожежі

За кілька днів – з 9 по 11 липня – вогонь знищив понад 2 тисячі будинків, 12 церков та 3 монастирі. Проте деякі споруди змогли певним чином встояти проти пожежі. Йдеться про:

  • перший поверх Контрактового будинку,
  • так званий будинок Петра I,
  • так званий будинок Мазепи,
  • будинок Рибальського,
  • будинок Назарія Сухоти,
  • деякі церкви.

Повідомляється, що тоді вогонь охопив Володимирський узвіз та доходив до Кловського палацу (Київської першої гімназії). Деякі архівні дані намагаються визначити точну цифру зруйнованих будівель і зупиняються на 1176 будинках та 11 храмах.

Відбудова

Одразу після пожежі Поділ почали відбудовувати за проєктом архітектора Андрія Івановича Меленського (був учнем італійського архітектора Джакомо Кваренгі) і Вільяма Гесте. Тоді вони заклали в проєкт традиційні для того часу суворі геометричні форми, рівні широкі вулиці та чіткий поділ на прямокутні квартали. Саме такі вулички ми можемо спостерігати сьогодні, прогулюючись сучасним Подолом.

Київська пожежа на Подолі 1811

Next Post

9 міфів про пиво, які давно пора розвінчати

Пт Бер 8 , 2024
За деякими даними, пиво почали варити ще 2800 років до нашої ери. Очевидно, що напій з такою давньою історією оточений величезною кількістю міфів. Цікаво, що більшість людей переповідає їх, навіть не намагаючись пошукати підтвердження. Ми взяли цю місію на себе й приводимо власну підбірку хибних тверджень про пиво. Розливне пиво […]
LiBEERty

Можливо ви пропустили?