Аудитори провели перевірку «Київметробуду» щодо наболілої теми будівництво метро на Виноградар.
Прострочений борг у 4 млрд грн, відтермінування будівництва та подорожчання на 8 млрд грн – результат «бізнес-схем» недоброчесного підрядника АТ «Київметробуд» та бездіяльності столичної влади — головні чинники, які гальмують будівництво метро на столичний Виноградар, – пише портал Каштан.
Таких висновків дійшли фахівці Державної аудиторської служби України в результаті аудиту фінансової діяльності комунального підприємства «Київський метрополітен».
«Київметробуд», який у 2018-2019 роках отримав із бюджету авансові платежі в сумі 2,59 млрд грн, використовував ці гроші не за призначенням та не освоїв їх у терміни, визначені договором.
Замість того, щоб продовжувати будівництво Сирецько-Печерської лінії, підрядник розмістив частину перерахованих від КП «Київський метрополітен» коштів на депозитах. Зокрема, в 2019 році «Київметробуд» поклав 1,7 млрд грн на банківські рахунки у ПАТ АБ «Укргазбанк».
Протягом 2018-2019 років бюджетні кошти скеровувалися на оплату різних аудиторських, юридичних, консультаційних послуг, страхування фінансових ризиків, надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги іншій юридичній особі тощо.
На саме будівництво гроші майже не йшли. Однак це не завадило «Київському метрополітену» в грудні 2019 року перерахувати підрядникові ще додатково 1,41 млрд грн, із яких було освоєно лише 44,1 млн. Унаслідок таких маніпуляцій із грошима майже 4 млрд грн перетворилися в прострочену заборгованість.
«Тепер відновлення будівництва метро на Виноградар обійдеться бюджету у 2,5 раза дорожче. За результатами перерахунку показників вартості робіт кошторис за 6 останніх років (з 2018 до 2024-го) збільшився на 8 млрд грн: з 5,9 до майже 14 млрд гривень», — констатували в Держаудитслужбі.
Як зауважили перевіряючі, також потрібно врахувати й додаткові витрати на коригування проєкту будівництва, яке обійдеться бюджету ще в 69,4 млн грн
В січні та травні 2024 року КП «Київський метрополітен» провело два тендери на експертне дослідження тунелів між станціями «Деміївська» та «Либідська» за ціною в понад 20 разів вище за державну.