Про це стало відомо на засіданні робочої групи щодо контролю за станом виконання Закону України «Про енергетичну ефективність», яка створена рішенням Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг 27 червня 2023 року.
Як зазначив народний депутат України, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк, є проблеми з розробкою та прийняттям нормативно-правових актів, необхідних для ефективного досягнення цілей згаданого закону. Зокрема, з необхідних 43 підзаконних актів розроблено лише 8. Нагадаємо, Володимир Зеленський підписав закон ще 21 жовтня 2021 року.
«Зрозуміло, що частково, порушення термінів прийняття таких актів викликано об’єктивними причинами, але це не може бути виправданням. Не прийняття Урядом необхідних підзаконних нормативно-правових актів частково блокує та розтягує в часі виконання Закону «Про енергетичну ефективність». Тому я прошу секретаріат робочої групи посилити комунікацію між народними депутатами та представниками відповідних установ, які займаються розробкою підзаконних актів, щоби ми могли кожного тижня чути конкретну інформацію про те, як просувається робота і які є результати. Менше перерв на каву а більше роботи, і я впевнений що можна вийти на рівень розробки 5 нормативно-правових актів на місяць», — зазначив Сергій Нагорняк.
В рамках засідання робочої групи також відбулася презентація результатів дослідження практики застосування та ефективності окремих положень ЗУ «Про енергетичну ефективність» в частині підвищення енергоефективності на рівні територіальних громад шляхом впровадження систем енергоменеджменту; підвищення захисту прав та інформування населення через визначення інформації, яка має бути відображена у платіжних документах (квитанціях); встановлення вимог до характеристик енергоспоживчої продукції та її маркування. Результати дослідження презентувала Олена Байда, зовнішній експерт Вестмінстерської фундації за демократію.
Голова Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України Ганна Замазєєва у своєму виступі, який був присвячений оцінці стану виконання положень ЗУ «Про енергетичну ефективність» зазначила, що зі свого боку агенство вчасно виконує необхідну роботу для пожвавлення темпів виконання згаданого закону. Детальніше очільниця агенства зупинилася на дієвих інструментах плану дій з енергоефективності для громад, бізнесу та населення/домогосподарств. Це і стимулювання термомодернізації житлових будівель та підтримка домогосподарств у використані відновлюваних джерел енергії (для населення/домогосподарств), стимулювання розвитку енергоефективного обладнання виробництва, фінансова підтримка енергоефективної модернізації для мікро-, малого та середнього бізнесу; обладнання для проектів з переробки відходів в енергію, обладнання, що працює на відновлюваних джерелах енергії — для енергетичної стійкості об’єктів критичної інфраструктури, еко транспорт (для громад).
В рамках заходу також виступили голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВРУ Андрій Герус, заступник Міністра розвитку громад, територій та інфрастуктури України Олександр Бутенко та інші. До участі в круглому столі долучилися представники Єврокомісії в Україні, представники обласних державних адміністрацій та обласних військових адміністрацій, представники програми USAID «РАДА: наступне покоління», представники міністерств.