Останній притулок Петра Столипіна

Гуляючи вулицею Олеся Гончара, зверніть увагу на будинок під номером 33б. Він не лише напрочуд видовищний, але й має вельми цікаву історію.

Цей будинок на початку ХХ століття побудував Ледоховський Ігнатій Казимирович для приват доцента університету св. Володимира, доктора медичних наук Петра Качковського. Він відкрив у будинку приватну хірургічну клініку. Але самому володарю медичного закладу не пощастило. У віці 45 років він помер від ускладнень після невдалої операції. Клініка перейшла до Ігнатія Маковського.

Клініка в 1900 році

І до тепер на фронтоні фасаду можна прочитати “Хирургическая Больница доктора медицины И.С. Маковского”. Це був заклад для багатих клиентів. Клініка була оснащена по останньому слову техніки на той час.

Реклама клініки

В серпні 1911 року у Київ приїхав прем`єр-міністр Росії Петро Столипін. Привід був урочистий: відкриття пам`ятника імператору Олександру ІІ. А першого вересня чиновник відвідав виставу в Київській опері. “Казка про царя Салтана” стала останньою для Столипіна. Під час другого антракту в нього вистрелив анархіст Дмитро Богров. І саме в клініку Маковського привезли потерпілого. Його рани були несумісні з життям. У стінах лікарні він помер через кілька днів.

Виніс тіла Столипіна з лікарні

Під час першої світової війни в будівлі розмістився військовий госпіталь для офіцерського складу. Під час другої світової війни будинок постраждав від пожеж, проте в 1948 році був реставрований. В радянські часи там знаходились різноманітні медичні заклади. З 1998 року будівлю зайняв штаб “Народного руху України”.

Зараз в колишній операційній знаходиться музей Чорновола, поряд – музей шістдесятництва.

Музей шістдесятництва

Будівля виконана в стилі модерн. Про це свідчить асиметричність будинку, різноманітність будівельних матеріалів. Він рясно прикрашений елементами флори та фауни. На фронтоні фасаду встановлені скульптури напівжінок-напівпташок Сирен. Згідно з міфологією, ці істоти відводять біду.

Елементи фасаду

Домінуючою прикрасою фасаду є змії. Це загальноприйнятий символ медицини. На розі тераси встановлена скульптура лева, який загрозливо гарчить. На нижній частині лева залишив свій підпис автор “Федір Соколов, 1907 рік”.

Елемент фасаду

По сторонам від головного входу встановлені маскарони – з лівої сторони чоловіча голова, з правої жіноча. Цікаво, що будинок прикрашений лише з зовнішньої частини, тильна та бокові частини практично позбавлені оздоблення.

Елементи фасаду

Відвідати музей Чорновола можна з понеділка до п`ятниці з 14:00 до 18:00.
Музей шістдесятництва працює з вівторка до неділі. Час роботи 10:00 – 18:00 (касса відчинена до 17:30)

Автор: Марина Пєтушкова 

для Київ Інформ

КиївІнформ

Recent Posts

Tommy Hilfiger: відображення стилю та якості в американській моді

Tommy Hilfiger є всесвітньо відомим американським брендом. Він вдало поєднує класичний стиль із сучасними модними…

2 дні ago

​До експлуатації в ЗСУ допустили оптоволоконний дрон “Ронні 13”

Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах безпілотний літальний апарат "РОННІ-13".  Про…

4 дні ago

Покупці як інструмент просування інтернет-магазину

Розвиток інтернет-магазину — нелегке завдання в умовах високої конкуренції. Недостатньо просто запропонувати хороші товари за…

1 тиждень ago

Що таке автопілот Tesla і чи варто довіряти йому свою безпеку?

Однією з вагомих причин купити Tesla на Timofeev CARs являється її автопілот. Він суттєво допомагає…

2 тижні ago

Зарядні пристрої для акумуляторів 21700: потужність під контролем

У сучасному світі високих технологій усе частіше використовуються літій-іонні акумулятори формату 21700. Вони стали серцем…

2 тижні ago

Ізотоніки для спорту – що це і для кого?

У світі спортивного харчування та активного способу життя все частіше можна почути слово "ізотонік". Яскраві…

3 тижні ago