Інформацію про порядок роботи найбільшого київського бомбосховища розповіла заступниця начальника метро Наталки Макогон в етері “Українського радіо”.
За словами чиновниці, метро є об’єктом цивільного захисту, оскільки перші станції були запущені під час “холодної війни”. Персонал та служби регулярно проводять тренування, а інфраструктура підземки перебуває в стані постійної готовності.
Вона зазначила, що метро в разі небезпеки перевозитиме пасажирів з небезпечного місця у потенційно безпечне, поки це буде можливо. Тому людей не триматимуть під землею, якщо буде можливість вивезти їх у потенційно безпечне місце. За необхідності підземка буде перевозити людей протягом всього періоду небезпеки.
Щодо оплати проїзду в разі надзвичайної ситуації Макогон заявила, що усі вказівки надходять із центрального штабу і це стосуватиметься не лише метрополітену, а всіх транспортних підприємств.
Раніше ми повідомляли, що екс-працівниця Укрпошти розкрала на марках 800 000 гривень.
У 1912 році Київ отримав свій перший хмарочос — грандіозну споруду Лева Гінзбурга. Будівля висотою…
Попри складні воєнні часи, Україна впевнено тримає курс на діджиталізацію, демонструючи результати, що справді вражають.…
15 років від ідеї до реалізації 7 квітня 2009 року генеральний директор GSC Game World Сергій Григорович…
Не знаєш, що робити – затвердь чергову ядерну доктрину. Схоже, саме так мислять у путіна…
Президент України Володимир Зеленський презентував у Верховній Раді так званий план стійкості – внутрішні кроки,…
У ніч на 19 листопада, Україна вперше вдарила ATACMS по території Росії. Про це повідомляє…