Коли ми говоримо про дитячих письменників, хто вам спадає на думку? Ханс Крістіан Андерсен, брати Грім, Астрід Ліндрен чи може Джоан Роулінг? Але є ще одне ім`я, яке займає чільне місце в числі класиків-казкарів. Це чоловік з Бердичева, який прожив все свідоме життя в Києві. Всеволод Нестайко, і сьогодні виповнюється 90 років з дня його народження.
Всеволод Нестайко народився у30 січня 1930 року. До речі, є цікава сімейна легенда, що мати під час пологів читала Ремарка, і буквально народила хлопця між главами роману. Мовляв,Всеволоду було написано на роду стати письменником.
Родина в нього була цікава. Тато Зіновій був Січовим стрільцем, воював в Українській Галицькій Армії, потрапив до польського полону, та у 1933 році загинув в радянському концтаборі. Мати Марія Іванівна з сином, рятуючись від голоду, переїхала в Київ до своєї сестри.
Так в три роки Всеволод втратив батька та став киянином. Родина мешкала на вулиці Жилянській, 120.
Згодом почалась Друга світова війна. Це був важкий час не лише в житті Нестайко, але і всього міста. Декілька разів під час окупації хлопець був на волосок від смерті. Одного разу біля нього вибухнув снаряд, а іншого, хлопець щось шукав в бур`янах та привернув увагу німця. Той ледь не застрелив малого.
Мама Всеволода під час окупації організувала в підвалі невелику школу. Вона вірила, що війна рано чи пізно закінчиться, і не хотіла, щоб дітлахи за ці роки забули, все, що вивчили в попередніх класах.
Війна закінчилась, Київ лежав в руїнах, але життя продовжувалось. І вже в мирному місті Всеволод вступив у 63 школу до 6 класу. Вже тоді Нестайко почав свої перші літературні спроби, у 8 років писав оповідання, причому доволі вдало. Наприклад, цитата з дитячих творів «Ноги у мисливця були волосаті, як у всіх чоловіків»
Насправді трохи банально писати, що його одразу захопила література, але так і було. Він відкрив для себе чарівний світ пригодницьких романів, та після закінчення школи не зрадив юнацькому захопленню. Юнак вступив на слов`янське відділення філологічного факультету Київського Університету імені Шевченка, яке успішно закінчив у 1952 році.
Ще під час навчання Всеволод почав працювати в дитячому журналі «Барвінок». Це була справжня школа життя. Вчорашній студент познайомився з метрами української літератури, такими як Павло Тичина, Юрій Яновський, Наталія Забіла, Максим Рильський. В тому ж таки «Барвінку» він почав друкуватись.
Потім він працював в журналі «Дніпро», видавництві «Молодь» та «Веселка».
1956 рік став важливим в житті Нестайко. Він видав першу книгу «Шурка і Шурко» та вступив до Спілки письменників України. І тоді Всеволод Зиновійович почав писати для дітей. Пригоди, жарти, пустощі – все те, що робить дитинство незабутнім.
Цікаво склалась доля найвідомішої книги дитячого автора «Тореадори з Васюківки». Нестайко написав її у 1963 році. А у 1965 Корнелій Зелікін екранізував це оповідання. Кіно виявилось вдалим. У 1968 році отримало Гран-прі в Мюнхені на фестивалі фільмів для дітей та юнацтва. Наступного року – головна премія в Австралії.
У 1979 році цей твір внесли до «Особливого почесного списку Г.К. Андерсена», як один з найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.
Але от в Радянському Союзі кіно заборонили. В чому причина? У «викривленому показі радянської піонерії». Просто у Нестайка діти схожі на дітей, бешкетують, радіють, шукають пригод. Вони виявились недостатньо позитивними для радянської ідеології.
Однак Всеволоду Зиновійовичу вдалось вціліти в Радянському Союзі, і вже у незалежній Україні він продовжив плідно виступати. У рідному місті Бердичів проводиться літературно-мистецький конкурс імені Нестайка.
У 2004 Всеволод разом з Іваном Малковичем дещо переробив свої «Тореадороів», прибрав звідти нашарування радянського періоду. Книга все ще актуальна та популярна серед дітей.
У 2010 році письменник отримав Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Завдяки Всеволоду Нестайко з`явилась особлива українська дитяча література, характерна, якісна, така неповторна, прекрасна.
«У нас була прекрасна, благородна iдея — провести пiд свинарником метро. Це мало бути сюрпризом. Перша лiнiя метро у — Васюкiвцi! Станцiя «Клуня» — станцiя «Крива груша». Три копiйки в один кiнець. Родичi — безплатно. З учительки арифметики — п’ять копiйок.»
Всеволод Нестайко помер 16 серпня у 2016 році, могила на Байковому. Але він став безсмертним завдяки своїм книгам.
Автор: Марина Пєтушкова
Цікавить комфортна жіноча білизна на кожен день? Сучасні бренди пропонують таке різноманіття, що голова йде…
Саме цього дня 98 років тому, 13 травня 1927го року, був заснований футбольний клуб «Динамо»…
Київ 1918 року з фотоархіву Українських січових стрільців Оригінальні ж фотонегативи зберігаються в архівах Українського…
Під час свого першого недільного звернення новообраний Папа Римський Лев XIV закликав до "тривалого та…
Міністерстві закордонних справ України нагадали, що Друга світова війна почалася з угоди нацистської Німеччини та…
Онлайн слоти - це найпопулярніший тип ігор в казино онлайн. Багато хто з гравців перемагає…