У Туреччині знайшли унікальний старовинний український документ

Українські дипломати в Османському архіві віднайшли оригінал ратифікаційної грамоти за підписом Гетьмана Скоропадського та оригінали текстів Брест-Литовського мирного договору, зокрема і з Османською імперією.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерство закордонних справ України.

Усі документи вражають якістю, вишуканим стилем виконання, мистецьким підходом до каліграфії та чітким сургучним відбитком великої державної печатки. Їхня унікальність полягає в тому, що власний екземпляр був загублений під час національно-визвольних змагань 1917-1921 рр.

Як віднайшли?

Ця історія почалася зі співпраці дипломатії та науки. А саме – посла України в Туреччині Андрія Сибіги, відомої вченої, голови Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин Ірини Матяш та генерального консула України в Стамбулі Олександра Гамана, які до сторіччя українсько-османських відносин працювали над спеціальним виданням з документами епохи та фаховими коментарями, повідомляє українське інтернет-видання.

Під час роботи із цифровими каталогами Великого Османського архіву, який налічує понад 90 мільйонів (!) документів, українські дипломати знайшли інформацію про Брест-Литовський договір та одразу запросили відцифровані версії унікальної знахідки.

Так був віднайдений оригінал ратифікаційної грамоти за підписом Гетьмана Скоропадського та оригінали текстів Брест-Литовського мирного договору (1918), в тому числі і з Османською імперією.

Довідка

9 лютого 1918 року у Бересті (Брест-Литовську) між Українською Народною Республікою (УНР) з одного боку та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією з іншого була підписана мирна угода.

Для України закінчилась Перша світова війна, а натомість розпочався період правління Гетьмана Павла Скоропадського під німецьким патронатом.

Але найважливішою подією стало фактичне визнання УНР як незалежної держави – сторони-підписанта. На це з великим незадоволенням була змушена погодитись і більшовицька делегація на чолі зі Львом Троцьким, яка вела власні мирні переговори в Брест-Литовську.

Однак, на жаль, формально визнавши незалежність УНР та офіційно підписавшись під цим 3 березня 1918 року, вже за рік більшовики перейшли в наступ, і бурхливий період «першої української незалежності» закінчився.

Нагадаємо, у музеї Пирогово відбудували унікальну  церкву 17 століття.
КиївІнформ

Recent Posts

STALKER 2 – історія 15 років створення гри

15 років від ідеї до реалізації 7 квітня 2009 року генеральний директор GSC Game World Сергій Григорович…

3 години ago

Не знаєш, що робити – затвердь чергову ядерну доктрину

Не знаєш, що робити – затвердь чергову ядерну доктрину. Схоже, саме так мислять у путіна…

2 дні ago

Зеленський презентував у Верховній Раді план стійкості

Президент України Володимир Зеленський презентував у Верховній Раді так званий план стійкості – внутрішні кроки,…

2 дні ago

ЗМІ: Україна вперше вдарила ATACMS по території Росії

У ніч на 19 листопада, Україна вперше вдарила ATACMS по території Росії. Про це повідомляє…

2 дні ago

1000 днів повномасшабної війни

За 1000 днів повномасшабної війни столиця сумарно пережила 1553 години повітряної тривоги За тисячу днів…

2 дні ago

Нацакадемія наук передала приватним забудовникам більше 100 га державної землі в Києві

У ході перевірки Національної академії наук України виявили понад 100 га землі, які наукова установа…

1 тиждень ago