Валерій Лобановський. Це ім`я відоме навіть людям, далеким від світу футболу. Він входить до першої десятки рейтингу найкращих футбольних тренерів всіх часів та народів. І саме 13 травня 18 років назад він помер.
Згадаємо, яким був життєвий шлях цієї легендарної людини.
Валерій народився в Києві 6 січня 1939 року. Родина була проста, батько працював на заводі, мама – домогосподарка. Під час війни Лобановські не залишали місто.
Юнак пішов у школу №319. Тепер і навчальний заклад, і вулиця, де він знаходиться, названі іменем Валерія Лобановського. У 13 років хлопиць захопився футболом. У 16 років він вже тренувався у футбольній молодіжній школі, після випуску з якої потрапив до команди «Динамо».
Продовжити освіту Валерій вирішив у КПІ, куди успішно вступив у 1956 році. Навчання затягнулося на довгі 8 років. Так і не закінчивши університет, Лобановський у 1964 році забрав документи.
Однак за цей час він встиг вийти з лави запасних. У 1959 році – вперше вийшов на поле. Це був чемпіонат СРСР, матч з московським ЦСК. А у 1960 році Валерій став членом основного складу команди.
Тренування займали багато часу, враховуючи наскільки ґрунтовно та самовіддано юнак до них ставився. Він невтомно відпрацьовував кожен удар, м`яч ніби був продовженням його ноги. Це давало свої плоди.
Кар`єра гравця блискавично розвивалась. У тому ж 1960 році він став кращим бомбардиром команди, з результатом 13 голів за сезон. Наступного 1961 року «Динамо» став чемпіоном, а Лобановський забив 10 голів.
У 1964 році в команди змінився тренер. Валерій, що з будь-якого приводу мав власну думку, та не боявся її відстоювати, не спрацювався з Віктором Масловим. Тож він покинув і «Динамо», і КПІ, і, зрештою Київ.
Почався одеський період життя Валерія Лобановського. Він вступив до Одеського політехнічного інституту. Два роки провів у складі команди «Чорноморець». При чому, там теж показав себе з кращого боку. Потім був «Шахтар», де Валерій навіть недовго пробув капітаном команди.
Загалом за свою кар’єру ігрока в футбол Лобановський приймав участь у 253 матчах, на його рахунку 71 гол.
Але чоловік не збирався відмовлятись від футболу. Вже через рік він став тренером дніпропетровського «Дніпра». Лобановському знадобилось три роки, щоб вивести команду у Вищу Лігу.
Щербицький особисто запросив талановитого тренера очолити київське «Динамо».
У 1974 році команда була гідним конкурентам найсильнішим європейським командам. У списку 33 найкращих футболістів СРСР було 8 динамовців. Більше того, Лобановський почав працювати з Анатолієм Зеленцовим. Це науковець з Київського інституту фізкультури. При плануванні тренувань використовувалось математичне моделювання фізичних навантажень на гравців.
У 1975 році «Динамо» здобуло європейське визнання: Кубок кубків, і Суперкубок УЄФА. У новій редакції «списку 33» було вже 12 вихованців Лобановського.
Тричі Валерія запрошували тренувати збірну СРСР. На Олімпійських іграх 1976 року футбольна команда завоювала бронзу. На чемпіонаті світу у 1986 році збірна СРСР пройшла до 1/8 фіналу. А ось у 1988 – стала віце-чемпіоном Європи. Того року Валерій Лобановський майже повністю укомплектував команду збірної своїми динамівцями. Був популярним жарт: «Збірна СРСР – це київське «Динамо» ослаблене гравцями інших клубів»
У 90-х роках Валерій Васильович вирішив покинути тренерську роботу в СРСР. Йому одразу ж прийшло багато запрошень на тренерську роботу. Серед них були мадридський «Реал» та збірна Англії.
Однак Лобановський прийняв запрошення від ОАЕ. Він вивів команду на 4 місце в Кубку Азії. Але у роботу тренера почав втручатись один з шейхів, голова ФФ ОАЕ. Валерій покинув Емірати. Пізніше той шейх прислав йому офіційний лист з вибаченнями. Далі була робота в Кувейті. Під керівництвом Лобановського кувейтці вперше в своїй історії завоювали бронзу. Але на заваді стала війна, тож Валерій Васильович повернувся на батьківщину.
Він знову очолив «Динамо» у 1997 році. В історії команди почався другий зоряний час. Тоді клуб був відсторонений від участі в європейських кубках через корупційний скандал. Досвідчений тренер взявся до справи. Команда повернулась до еліти європейського футболу.
В складі команди були Сергій Ребров, Олександр Головко, Владислав Голощук, Андрій Шевченко, Віталій Косовський. Саме цей склад був основою збірної України.
Так у 1999 році «Динамо» досяг півфіналу Ліги чемпіонів, поступившись мюнхенській «Баварії». А у Чемпіонаті світу 2002 року українці вийшли у плей-офф відбіркового кола.
У тому ж 2002 році в європейському турнірі Лобановський виграв у Києві свій останній матч проти португальців.
7 травня прямо на матчі «Динамо-Металург» тренеру стало погано. Його госпіталізували з діагнозом «інсульт».
Серце Валерія Лобановського зупинилось 13 травня о 20:35.
Через два дні відбувся фінал європейської Ліги чемпіонів. Матч почався з хвилини мовчання в знак поваги до легендарного тренера.
Могила Валерія Васильовича знаходиться на Байковому кладовища, а біля стадіону «Динамо» стоїть його пам`ятник.
Як футболіст: Чемпіон СРСР (1961) і володар Кубку СРСР (1964).
Як тренер:
Чемпіон СРСР 8 разів: 1974, 1975, 1977, 1980, 1981, 1985, 1986, 1990
Володар Кубку СРСР 6 разів: 1974, 1978, 1982, 1985, 1987, 1990
Чемпіон України 5 разів: 1997, 1998, 1999, 2000, 2001
Володар Кубку України 3 рази: 1998, 1999, 2000
Фіналіст чемпіонату Європи 1988 року
Бронзовий призер Олімпійських ігор: 1976
Володар Кубка володарів кубка 2 рази: 1975, 1986
Володар Суперкубка Європи: 1975
У 2018 році було зняте документальне кіно про життя Валерія Васильовича.
Автор: Марина Пєтушкова
для ІНФОЛАЙФ
Цікавить комфортна жіноча білизна на кожен день? Сучасні бренди пропонують таке різноманіття, що голова йде…
Саме цього дня 98 років тому, 13 травня 1927го року, був заснований футбольний клуб «Динамо»…
Київ 1918 року з фотоархіву Українських січових стрільців Оригінальні ж фотонегативи зберігаються в архівах Українського…
Під час свого першого недільного звернення новообраний Папа Римський Лев XIV закликав до "тривалого та…
Міністерстві закордонних справ України нагадали, що Друга світова війна почалася з угоди нацистської Німеччини та…
Онлайн слоти - це найпопулярніший тип ігор в казино онлайн. Багато хто з гравців перемагає…