Сьогодні ви дізнаєтесь одну сумну історію про Київ. Вона пов’язана з центром міста, чиновниками високого рангу та великими грошима.
Отже, у 1896 році головним архітектором Києва був Микола Казанський. Син, священника з невеликого провінційного російського містечка Углич, він зумів закінчити Академію мистецтв у Петербурзі, та досягти успіху в Києві. Серед його проектів були як цивільні споруди, так і релігійні. Він навіть приймав участь в будівництві Національної опери.
Яким же був власний дім іменитого архітектора? У 1892 році він придбав садибу з двоповерховим будинком на Подолі (зараз це Сагайдачна 1Б). Будівля стояла у підніжжя Володимирської гірки. В той час це було вельми небезпечне місце, регулярно відбувався зсув ґрунту.
У 1905 році внаслідок чергового зсуву маєток архітектора був засипаний. Флігель був вщент зруйнований, а ще один будинок потребував капітальної реставрації. Головний архітектор Києва без дому – це не могло тривати довго.
Тож вже у 1909 році Микола Казанський відновив свій маєток. Був побудований новий прибутковий флігель з укріпленим фундаментом. Будівля мала три поверхи, над якими височіла невелика вежа з двома кімнатами. Враховуючи сумний минулий досвід, архітектор захистив своє житло підпорною залізобетонною стінкою.
Казанський прожив в цьому домі до самої смерті у 1914 році. Пізніше будинком володіла його вдова.
Більшовики націоналізували флігель, як і багато інших. Там були квартири, на першому поверсі різноманітні магазини, і навіть зубопротезна майстерня. Дім був міцним, однак, у 1969 році його мало не зруйнували. Справа в тому, що «Київметрострій» збирався прокладати лінію метро відкритим способом. Лицьовий дім Казанських знесли, а флігель, все ж таки вдалось зберегти.
Ще десять років дім простояв неушкодженим. У 1980 його поставили на капремонт. Була ідея навіть створити на його базі музей електротранспорту, але вона так і не була реалізована.
Згодом дім відремонтували, біля вежі з’явився повноцінний мансардний поверх. У 1996 році флігель був взятий під охорону, як пам’ятник архітектури. Але вже у 1999 році цей статус був знятий. Причина: через мансарду флігель втратив свою автентичність.
У 2010 -2012 році архітектурне бюро Юрія Бородкіна розробило проект забудови цієї ділянки. І там не було місця старовинному будинку, повинен був бути грандіозний бізнес-центр.
Флігель Казанського програв, його знесли, і натомість почали будувати БЦ.
Дім головного київського архітектора початку ХХ століття зник з облич Києва повністю.
Автор: Марина Пєтушкова
Для ІНФОЛАЙФ
15 років від ідеї до реалізації 7 квітня 2009 року генеральний директор GSC Game World Сергій Григорович…
Не знаєш, що робити – затвердь чергову ядерну доктрину. Схоже, саме так мислять у путіна…
Президент України Володимир Зеленський презентував у Верховній Раді так званий план стійкості – внутрішні кроки,…
У ніч на 19 листопада, Україна вперше вдарила ATACMS по території Росії. Про це повідомляє…
За 1000 днів повномасшабної війни столиця сумарно пережила 1553 години повітряної тривоги За тисячу днів…
У ході перевірки Національної академії наук України виявили понад 100 га землі, які наукова установа…