Золотоворітська – це одна із найстаріших вулиць Києва. Вона невелика, тягнеться від вулиці Ярославів Вал до Рейтарської. Але майже кожен будинок на ній зберігає свої цікаві історії. Будинки під номером 2 та 2а – не виключення.
У 1870 році садибу на місці, де нині стоять будинки 2 та 2а, придбав Яків Тарновський. А вже наступного року він подав прохання до міської влади звести на ділянці двоповерховий будинок з каменю, флігель та необхідні служби. Чоловік планував створити для своєї родини затишне, зручне та відповідне статусу житло.
Ким же був цей Яків Тарновський? Говорячи сучасною мовою – вельми впливовим бізнесменом. Тарновський був членом засновником Київського комерційного банку, засновником Товариства взаємного страхування від вогню майна землевласників у трьох губерніях. Крім того, він займався однією з найприбутковіших справ того часу – цукром, а саме був головою у товаристві Юзефівсько-Миколаївського цукрового заводу. До кінця свого життя займав посаду почесного мирового судді Київської губернії.
За життя Яків Васильович мав репутацію досить обережного у фінансовому плані чоловіка, навіть скнари. Тим не менш, він активно займався благодійністю. Зокрема, надав 10 000 рублів на будівництво Бактеріологічного інституту в Києві, київського міського музею.
Яким же був дім такої впливової та заможної людини? Згідно з даними, які Тарновський подав до міської управи в 1885 році, садиба мала площу 1182 кв. сажені (0,52 га). Господарський будинок мав два поверхи. Його, до речі, проектував О. Беретті. На першому поверсі було 7 кімнат, на другому – 9. В домі мешкала лише родина Якова Васильовича.
Зокрема, будинок на Золотоворітській, 2 був певним мистецьким центром. Там гостювали Прахови, частим гостем у Тарновських був Михайло Врубель. Він навіть захопився на деяких час молодшою дочкою Якова Васильовича Ольгою.
Деякий час в тому домі мешкала сестра господаря Надія Тарновська. Вона відома тим, що у 1845 році хрестила дитину разом з Тарасом Шевченком. Останній навіть присвятив своїй кумі вірші.
“Н.Т (Великомученице кумо! )
Великомученице кумо!
Дурна єси та нерозумна!
В раю веселому зросла,
Рожевим цвітом процвіла
І раю красного не зріла,
Не бачила, бо не хотіла
Поглянути на божий день,
На ясний світ животворящий!
Сліпа була єси, незряща,
Недвига серцем; спала день
І спала ніч. А кругом тебе
Творилося, росло, цвіло,
І процвітало, і на небо
Хвалу творителю несло.
А ти, кумасю, спала, спала,
Пишалася, та дівувала,
Та ждала, ждала жениха,
Та ціломудріє хранила,
Та страх боялася гріха
Прелюбодійного. А сила
Сатурновя іде та йде,
І гріх той праведний плете,
У сиві коси заплітай,
А ти ніби недобачаєш:
Дівуєш, молишся, та спиш,
Та матір божію гнівиш
Своїм смиренієм лукавим.
Прокинься, кумо, пробудись
Та кругом себе подивись,
Начхай на ту дівочу славу
Та щирим серцем, нелукаво
Хоть раз, сердего, соблуди.
2 декабря [1860,
С.-Петербург]
Якову Володимировичу певним чином пощастило. Він прожив у своїй садибі до самої смерті у 1913 році. Похований був на Аскольдовій могилі. Дружина Берта пережила чоловіка на 4 роки, похована поряд.
Власником дому став син Яків Якович Тарновський. Однак, після більшовицької окупації, йому не могли дозволити мешкати в такому розкішному будинку. Тож деякий час він займав лише перший поверх, а другий був реквізований під потреби нової влади. Там знаходилось Продовольче бюро Південно-Західної залізниці.
Однак родина емігрувала у 1918 році. Тож дім націоналізували. І у 1925 в маєтку розмістились комендатура міста та Окрвіськкомат. У 1927 в домі була розквартирована 46 стрілецька дивізія.
Нова епоха в історії садиби на Золотоворітській 2 почалась у 1930 році. Тоді маєток повністю перебудували. Проектом нового житлового будинку для вищого командного складу керували архітектори Йосип Каракіс та Анатолій Добровольський.
До сьогодні дім зберігся, лише був дещо змінений. А саме з`явився 5-й поверх, була змінена кольорова гамма.
Нині будинок на Золотоворітський є просто багатоквартирним жилим, а під номером 2а знаходиться посольство Панами.
Автор: Марина Пєтушкова
для ІНФОЛАЙФ
Цікавить комфортна жіноча білизна на кожен день? Сучасні бренди пропонують таке різноманіття, що голова йде…
Саме цього дня 98 років тому, 13 травня 1927го року, був заснований футбольний клуб «Динамо»…
Київ 1918 року з фотоархіву Українських січових стрільців Оригінальні ж фотонегативи зберігаються в архівах Українського…
Під час свого першого недільного звернення новообраний Папа Римський Лев XIV закликав до "тривалого та…
Міністерстві закордонних справ України нагадали, що Друга світова війна почалася з угоди нацистської Німеччини та…
Онлайн слоти - це найпопулярніший тип ігор в казино онлайн. Багато хто з гравців перемагає…