Історія першої мечеті в Києві

Поблизу Щекавицького кладовища знаходиться перша мечеть, що була збудована в Києві. Вона називається «Ар-Рахма», що в перекладі називається «Милосердя».

Не випадкове місце

Ця місцевість називається «Татарка». Назва походить від нижньогородських татарів, які оселились там у середині XIX століття. У 1897 році, згідно з переписом населення, у Києві мешкало 1759 мусульман. Перша мечеть була відкрита у 1897 році на Подолі. Вона знаходилась на другому поверху дерев’яного будинку та займала три кімнати. Будинок до наших днів не зберігся. У 1913 році почалось будівництво першої кам’яної мечеті на вулиці Гоголівській. Але в ті буремні часи завершити проект так і не вдалось.
На Щекавиці знаходиться старе мусульманське кладовище. Воно було засноване перед Другою світовою війною. Кладовище привертає увагу тим, що замість хрестів на могилах на півмісяці, а написи зроблені двома мовами: арабською в’яззю та кирилицею. Саме поряд з ним була побудована «Ар-Рахма».

 

Вхыд до мусульманського кладовища
Старе Щекавицьке кладовище

 

Як будували мечеть?

У 1992 році український релігійний діяч ліванського походження Ахмед Тамім заснував Духовне Управляння мусульман України. Одним з основних завдань він визначав будівництво мечеті. У 1996 році Київська Держадміністрація виділила земельну ділянку для будівництва мусульманського молитовного дому.

Шейх Ахмед Тамім

Будівництво проводилось на пожертви мусульманської громади. У 1998 році був завершений перший етап. А вже у 2000 році над куполом з’явився на півмісяць. І тоді мечеть відкрила свої двері для вірян.
У 2004 році вирішили побудувати мусульманський комплекс із мусульманською школою і у 2009 почалось будівництво мінарету. Роботи тривали до 2011 року. Офіційне відкриття відбулось 2 грудня 2011 року.
Урочистий захід відвідали як представники української влади, так і закордонні гості. Серед них були посли 50 мусульманських та європейських країн.

Ар-Рахма
Ар-Рахма

Мечеть сьогодні

Головною відмінністю київської мечеті є те, що з мінарета не лунає заклик до молитви. Як пояснив Шейх Ахмед Тамім таке рішення було прийнято, щоб не турбувати представників інших релігійних конфесій, що мешкають поряд. На територію «Милосердя» можуть заходити не лише мусульмани, а й всі охочі. Там проводять екскурсії, читають лекції. Єдине правило – поважати традиції цього місця.

 

Автор: Марина Пєтушкова 

для ІНФОЛАЙФ

Інші статті автора

КиївІнформ

Recent Posts

Як у 1950-х роках будували Палац спорту: архівні фото

Завдяки архівним світлинам можна побачити, як будували столичний Палац Спорту. Фото опублікували на Facebook-сторінці "Клуб Корінного Киянина".…

3 дні ago

Як виглядає найстаріший житловий будинок Києва

Найстаріший будинок Києва, побудований у 18 столітті, розташований на Контрактовій площі, 7. Він все ще…

5 днів ago

Як виглядала столична Солом’янка у 1880-тих роках

З’явилось архівне фото Солом’янського району Києва – на фотографії помітно, якою була Солом’янка у далекому…

1 тиждень ago

Як виглядав легендарний київський ресторан “Кукушка”. Архівне фото

Наприкінці 30-х - на початку 50-х років у Києві було відкрито ресторан "Кукушка". Комплекс з…

1 тиждень ago

Вивезення ТПВ в Києві

Вивезення твердих побутових відходів є досить важливою справою, від якої залежить стан навколишнього середовища. Професійний…

1 тиждень ago

В мережі згадали знесену історичну будівлю на вулиці Златоустівська

Стародавній Київ прекрасний, але з часом у місті втрачаються деякі історичні об’єкти. У мережі опублікували…

2 тижні ago