Місту Прип’ять – 55 років з дня заснування

4 лютого 1970 року було засноване одне з наймолодших міст України – Прип’ять. Його будували як ідеальне місто для працівників Чорнобильської АЕС, що мала стати символом наукового прогресу.

✨ До аварії місто вважалося одним із найкомфортніших у всьому срср:
🏛 Палац культури «Енергетик»
🎥 Кінотеатри та парки атракціонів
🏊‍♂️ Басейни та спортивні комплекси
🛥 Яхт-клуб та танцмайданчики
🛒 Магазини без дефіциту товарів

⚫ Але 26 квітня 1986 року все змінилося…
Сьогодні Прип’ять – це місто-привид, занурене у тишу.

Історія:

Для будівництва селища для працівників Чорнобильської АЕС розглядалися кілька майданчиків, переважно Чорнобильський район, місцевості на північ і південь від села Копачі, район на захід від залізничної станції Янів. Зрештою для будівництва було обрано ділянку за 3,5 км на північний захід від атомної електростанції на правому березі річки Прип’ять, притоки Дніпра, після чого нове місто отримало її назву.

Прип’ять на сході межувала з селом Семиходи, річкою Прип’ять і лісовим масивом, на півдні — залізницею Овруч — Чернігів та селом Янів. На заході міста кордони обмежувалося автомобільною дорогою Чорнобиль — Полісся, на півночі — територією, покритою дрібноліссям.

Це низинна, переважно лісиста і болотиста місцевість, відома як Полісся. Висота більшої частини території, на якій побудовано місто, становить 110—115 метрів, за винятком південно-східної частини, де висота становить 118—120 метрів. Місцевість рівнинна з невеликим нахилом у бік річки та її приток.

Генеральний план населеного пункту почав розроблятися у 1968—1970 роках інститутом «Уралтеплоелектропроєкт», однак з початку 1970-х проєктування здійснювалося архітектурно-планувальним відділом НДІ «Гідропроєкт».

Датою заснування Прип’яті є 4 лютого 1970 року. Її будівництво почалося одночасно з будівництвом Чорнобильської АЕС, розташованої за 2 км від міста. Проєктом передбачалося, що населення становитиме 75-78 тисяч осіб.

14 квітня 1972 року новозбудованому населеному пункту Чорнобильського району присвоєне найменування (взято на облік адміністративно-територіального поділу) — селище Прип’ять.

24 квітня 1972 року селищу надано статус смт, а 20 жовтня 1980 року віднесено до категорії міст обласного підпорядкування.

Чорнобильська катастрофа та евакуація

Рішення про евакуацію населення було прийнято лише за понад добу після аварії на ЧАЕС, вранці 27 квітня 1986 року. На той момент рівень радіації в місті за повідомленням УКДБ УРСР становив 4 14 мкР/сек.

Оголошення про евакуацію з міста

Duration: 2 години та 34 хвилини.2:34
Проблеми з програванням файлу? Див. довідку.
О 13:10 по радіо було оголошено про збір всіх жителів біля своїх під’їздів протягом години:

Увага! Увага! Шановні товариші! Міська рада народних депутатів повідомляє, що у зв’язку з аварією на Чорнобильській атомній електростанції в місті Прип’яті складається несприятлива радіаційна обстановка. Партійними і радянськими органами, військовими частинами вживаються необхідні заходи. Однак, з метою забезпечення повної безпеки людей, і в першу чергу, дітей, виникає необхідність провести тимчасову евакуацію жителів міста на евакуаційні пункти в Київській області. Для цього до кожного житлового будинку сьогодні, 27 квітня, починаючи з 14:00 години, будуть подані автобуси у супроводі працівників міліції та представників міськвиконкому. Рекомендується з собою взяти документи, вкрай необхідні речі, а також, на перший випадок, продукти харчування. Керівниками підприємств та установ визначено коло працівників, які залишаються на місці для забезпечення нормального функціонування міста. Всі житлові будинки на період евакуації будуть охоронятися працівниками міліції. Товариші! Тимчасово залишаючи своє житло, не забудьте, будь ласка, закрити вікна, вимкнути електричні та газові прилади, перекрити водопровідні крани. Просимо дотримуватися спокою, організованості і порядку при проведенні тимчасової евакуації!

У Прип’ять прибуло понад 1200 автобусів з інших міст України. На залізничну станцію Янів було подано два дизельних потяги на 1500 місць. Евакуація була оголошена жителям як тимчасовий захід, із собою дозволяли брати тільки речі першої необхідності.

Населення міста, що станом на 1986 рік становило понад 45 тис. осіб, було евакуйоване в Поліський і Іванківський райони та власне до Києва, до 1 тис. осіб виїхало в Чернігівську та інші області. У місті залишилося більше 5 тис. осіб для проведення невідкладних робіт.

Дезактивація і мародерство

Одразу після евакуації були розгорнуті заходи з дезактивації радіаційного забруднення міста. Їх проводили спеціальні загони, які на пожежних та поливальних машинах відмивали громадські об’єкти від радіоактивного пилу, зрізали заражений ґрунт і вивозили речі містян в спеціальні могильники. Однак, незважаючи на проведені роботи, місто залишалось забрудненим. Тому вже 1987 року за 40 кілометрів від ЧАЕС для евакуйованих жителів почали будівництво міста Славутича. Частина жителів отримали квартири в Києві та інших містах України.

Попри тотальний контроль з боку правоохоронних органів, місто почали атакувати мародери, які вивозили метал, побутову техніку, меблі тощо. Наразі унаслідок мародерства та робіт, проведених ліквідаторами аварії, житловий фонд у Прип’яті розтрощений, у квартирах залишилася здебільшого крупногабаритна техніка, яку було незручно виносити з приміщень.

У 1990-х роках в місті вахтовим методом проживало кілька тисяч чоловік, близько 600 міліціонерів охороняли його територію.

Сучасність

До початку 2000-х років у Прип’ять продовжували подавати електрику і газ, водопостачання забезпечували десятки артезіанських свердловин. Тут знаходилось Управління дозиметричного контролю, у будинках облаштували гуртожитки для ліквідаторів, працювали міліція, пожежна частина, медпункт та басейн. Однак, після зупинки енергоблоку наприкінці 2000 року усі підприємства були закриті.

На сьогодні, у місті функціюють три об’єкти: спецпральня «Комплекс», гаражі «Чорнобильсервіс» та насосна станція, що качає артезіанську воду і подає її на ЧАЕС.

У серпні 2019 року Національна гвардія України підтвердила, що періодично проводить у Прип’яті військові навчання «бій у місті».

24 лютого 2022 року в ході російського вторгнення в Україну Чорнобильську АЕС захопили російські війська. 31 березня російські війська покинули місто.

Ретро Фотографії міста Прип’ять:

Roman

Recent Posts

Тойота Camry з пробігом: огляд культового седана

Toyota Camry — це справжній символ надійності, стилю та комфорту. Серед автомобілів бізнес-класу Camry займає…

10 години ago

Лікування під мікроскопом та мінімальна інвазивність: тренди в стоматології 2025

Стоматологія невпинно розвивається, пропонуючи пацієнтам вдосконалений підхід до лікування. Так, відвідувати кабінет дантиста сьогодні —…

5 днів ago

Де в Києві проводять ремонт та тюнінг вихлопної системи з гарантією на виконані послуги?

Вихлопна система автомобіля забезпечує безпеку, екологічність і комфорт водіння. Саме тому ремонт і обслуговування цієї…

6 днів ago

Київ замовив нові трамваї

Київ продовжує інвестувати в модернізацію свого громадського транспорту. Нещодавно комунальне підприємство «Київпастранс» підписало контракт з…

1 тиждень ago

Google змінить на своїх мапах назви гори Деналі та Мексиканська затока

Компанія Google виконає рішення адміністрації президента США Дональда Трампа про перейменування гори Деналі та Мексиканської…

1 тиждень ago

За чотири дні посилених перевірок маршруток у Києві склали актів на 1 650 000 грн

З понеділка у Києві тривають перевірки пасажирських перевізників. Їх проводять у місцях зосередження найбільшого пасажиропотоку:…

2 тижні ago