Державний Центр Перекладу підготував відеоролик під назвою “Албанські храми – древні сліди нашої історії”, в основу якого лягли документальні свідчення про стародавню історію албан, їх багатовікове спільне проживання з тюрками-азербайджанцями і спільність культур, а також про передачу Албанської апостольської церкви в підпорядкування вірменській григоріанській церкві відповідно до указу імператора Миколи I від 11 березня 1836 року і вірменські фальсифікації, що послідували за цим.
Відеоролик, підготовлений англійською, російською, турецькою, перською, арабською, грузинською, французькою, українською, іспанською та німецькою мовами, направлений акредитованим в Азербайджані посольствам і провідним зарубіжним засобам масової інформації.
Кавказька Албанія, яка віддавна привертала увагу вчених усього світу історією, самобутньою культурою і архітектурними пам’ятками, є древньою державою, де сповідували християнство. Згідно з історичними джерелами, християнство з’явилося тут в I столітті нашої ери, коли в ці краї прибули християнські місіонери з Єрусалиму і Сирії. Тоді в Кавказькій Албанії вперше утворюються християнські громади.
Історія Албанської апостольської церкви, на відміну від вірменської григоріанської, походить до Єрусалимської церкви, а в наступні періоди – до Єрусалимського патріархату. Більш детально про це йдеться в «Історії Албан» Мойсея Каланкатуйського, написаної за вказівкою албанського правителя Джаваншира. У творі, зокрема, зазначається, що учень апостола Фаддея – Святий Єлисей при будівництві церкви Кіш в Шекі вигукнув: «Це наш духовний центр і місце просвіти». Єлисей, який став першим проповідником християнства в Албанії, був убитий і похований в передмісті Шекі. Ще одним наочним підтвердженням того, що християнство в Кавказькій Албанії існувало задовго до появи вірмено-григоріанської церкви, свідчить лист католікоса Авраама до албан: «Престол албанського патріархату, який був раніше нашого, колись був нашим (вірмен) однодумцем».
Згідно з дослідженнями, в V-VIII століттях на території Кавказької Албанії діяло 12 єпископств: Кабалака (Габала), Гашуа, Еута, Амарас, Црі, Баласакан (Шекі), Гірдіман, Мец-Когманк, Мец-Іранк, Хабанд, Партав (Барда) і Гандзасар (Кельбаджар). Після того, як в 552 році глава Албанської церкви святий отець Абас переніс свою резиденцію з Чола в Барду, Бардінська церква стала великим монастирем.
Відповідно до указу імператора Миколи I від 11 березня 1836 року Албанська апостольська церква була передана в підпорядкування вірменській григоріанській церкві. Таким чином, автокефальна Албанська церква була ліквідована.
Свідчення про спроби вірменізації албанських церков зустрічаються і в наукових дослідженнях багатьох відомих істориків. Так, видатний російський історик, професор Ілля Павлович Петрушевський (1898-1977) відзначав, що вірмени протягом всієї історії цілеспрямовано і послідовно намагалися вірменізувати албанські землі і не полишали намагань видати албанську церкву за вірменську. Петрушевський в своїх дослідженнях підкреслював, що історичні пам’ятки в Карабасі ніколи не належали до вірменської культури.
Микола Адонц (1871-1942) в своїх дослідженнях вказує, що вірменське населення ніколи не мало будь-якого авторитету в нагірній частині Карабаху.
Відомий сходознавець, академік Зія Буніятов, вивчаючи праці арабського історика VII століття Аль-Вакі, виявив дуже примітний історичний факт. До навали на Кавказьку Албанію глава арабського халіфату Муавія (661-680) дає вказівку халіфу Аль-Джурхумії вивчити склад тамтешнього населення і зібрати відомості розвідувального характеру. З’ясовується, що на цих територіях переважали тюрки і мовою міжплемінного спілкування був тюркська мова.
У багатьох історичних джерелах зазначається, що престол албанського католікоса в IV-V століттях розташовувався в Чолському монастирі в Дербенті, в VI-VII століттях – в Бардінському монастирі, в VIII-IX століттях — в Свято-Єлисейському монастирі в Агдере, в X-XV століттях – в монастирі Худавенг в Кельбаджарі, в XV-XIX століттях – в Гандзасарському монастирі.
Археологічні, етнографічні, антропологічні науки відводять спільному проживанню з албанами важливу роль у формуванні та етногенезі азербайджанського народу. Так, один з головних героїв знаменитого азербайджанського епосу «Кітабі Деде Горгуд» Салур Гасан названий ватажком албан, що, з огляду на древність самого сказання, свідчить про віковічність азербайджано-албанських зв’язків.
В історичних документах повідомляється, що предки азербайджанського народу в стародавні часи сповідували християнство і здійснювали поклоніння в храмах, церквах і монастирях, що понині збереглися в місцях перебування огузів, на історичних албано-азербайджанських землях.
Албанські християнські храми – Кішський (Шекі), Худавенгський, Гандзасарський (Кельбаджар), Гюрмукський, Лакітський, Гумський (Гах), Авейський (Газах), Джотарінський (Габала), що існували в Азербайджані протягом тисячоліть, і нині шануються в народі і охороняються державою.
Цікавить комфортна жіноча білизна на кожен день? Сучасні бренди пропонують таке різноманіття, що голова йде…
Саме цього дня 98 років тому, 13 травня 1927го року, був заснований футбольний клуб «Динамо»…
Київ 1918 року з фотоархіву Українських січових стрільців Оригінальні ж фотонегативи зберігаються в архівах Українського…
Під час свого першого недільного звернення новообраний Папа Римський Лев XIV закликав до "тривалого та…
Міністерстві закордонних справ України нагадали, що Друга світова війна почалася з угоди нацистської Німеччини та…
Онлайн слоти - це найпопулярніший тип ігор в казино онлайн. Багато хто з гравців перемагає…